Главная » 2019 » Март » 17 » Неделя английского языка
Неделя английского языка

In February of 2019 our school had a week full of various English activities, culminating in most of the students from 2nd to 9th grades taking part in the English language section of All Russian Olimpiad, over 60000 people across Russia participated in the Olimpiad. We are very proud that three of our students received prise.

During the week of Olympiad 5th and 6th grades learned about the English tradition of Saint Valentines Day and how cards and poems are sent to each other, the work the students prepared consisted of their own pictures and poems associated with this spesial day in the English calendar.

During the same week students in the 7th grade assisted in producing several English language grammar wall posters, which will help themselves and all students learning English in the classroom.

At the same time 8th and 9th grades students watched an educational English history documentary, on influential and powerful Kings and Queens of Great Britain.

The week ended with students from 2-9 grades, showing their English language skills at a presentation show, in which they had prepared songs, poems and short comedy sketches to all the teachers and students at the school.

В феврале 2019 года в нашей школе прошла неделя английского языка. Ученики с радостью принимали активное участие во всех мероприятиях.
Учащиеся со 2 по 9 классы участвовали во всероссийской олимпиаде <Инфоурок> по английскому языку, в которой принимали участие более 60000 человек, и три ученика нашей школы заняли призовые места. Мы очень гордимся их успехами.
В 5-6 классах был проведен конкурс рисунков, приуроченных к празднованию дня Святого Валентина. Детям было интересно узнать, с помощью каких слов англоговорящие люди поздравляют друг друга в этот день.
Ученики 7 класса приняли участие в оформлении кабинета английского языка плакатами, которые помогут ученикам нашей школы в изучении предмета.
А учащимся 8-9 классов был предложен просмотр фильма об Англии, самых могущественных правителях и загадочных королевах этой страны.
Окончанием недели английского языка стало внеклассное мероприятие, на котором дети пели песни, рассказывали стихи и показывали комические сценки. Практика показала, что детям было весело и интересно, а также они узнали много нового.

Просмотров: 436 | Добавил: Julja | Рейтинг: 5.0/5